Mužský kruh

Proč mužský kruh?

V posledních asi deseti letech se začínají nabízet různá seberozvojová setkání, kurzy a výcviky pro muže. Tyto kurzy týkající se mužských témat jako vnímání mužské síly, sexuality, rodinných vztahů, životního směřování, hledání osobních talentů, životní naplněnosti a pod. vznikly jako obdoba už delší dobu probíhajících ženských kruhů a kurzů. Je to reakce na potřebu věnovat se tématům z mužského pohledu a rozvíjet mužské vztahy na základě upřímnosti, respektu, otevřenosti, sdílení, autenticity, podpory, sounáležitosti.


Jedním z prvních programů u nás byla Cesta pravého muže, která byla inspirována stejnojmennou knihou Davida Deidy. Mezi propagátory mužských kruhů patří u nás Zdenek Weber a Jan Bílý. Mužským tématům se věnují i autoři jako David Deida, Steve Biddulph, Dr. Robert Glover, Dr. Arne Rubinstein, Jack Zimmermann atd.

Mužský kruh Č. Budějovice je volně inspirovaný ale není součástí projektu Mužský kruh Zdeňka Webera.


Co zažijete

  • Práci s naším aktuálním pocitem.
  • Podporující mužský prostor.
  • Uvolňující pohyb.
  • Meditaci nebo nějaké cvičení.
  • Samozřejmě sdílení v kruhu na různá témata. 

Sdílení v kruhu

Sdílení nebo také council, je základním nástrojem kruhu. Při sdílení mluvím o svých pocitech, názorech, prožitcích, o svém vnímání situace a daného tématu, tedy ve smyslu "Já cítím.... Já mám...." Myšlenky, které jsem si možná mnohokrát "myslel v hlavě", ale nikdy neřekl nahlas nebo nenapsal a tím neuvolnil, se tam stále točí, hromadí a hlásí se doslova o slovo. Při sdílení tyhle své myšlenky a pocity uvolním, když je řeknu, dostanu se postupně hlouběji a zjistím co je pod nimi. Tím se dostávám hlouběji sám k sobě, sám sebe poznávám a sám sebe mohu lépe pochopit a dochází k celkovému uvolnění případného napětí. Nejde tolik o komunikaci s někým druhým ale vlastně sám se sebou. Zásadní pravidlo je, vše co se řekne v kruhu, zůstává v kruhu. Míru otevřenosti svého sdílení si volím podle pocitu bezpečí, který při tom mám, není třeba se do něčeho nutit. Další zásadní pravidlo je respekt, v kruhu respektujeme všechny sdílené pocity a myšlenky, nijak je nerozebíráme a nehodnotíme.

Pravidla mužského kruhu

Pravidla bezpečí pro vytvoření prostoru důvěry a otevřeného sdílení - Councilu, která ctíme v našem kruhu.

  • Jsme pravidelně a včas všichni informováni o konání dalšího kruhu a jeho tématu, včetně možnosti přihlášení se na kruh. Informujeme jak emailem, tak za pomocí webových stránek kruhu.
  • Před samotným councilem si dáme čas na to, aby každý z nás i vnitřně dorazil. Možná je rozcvička či tiché spočinutí.
  • Nepřicházíme opožděně.
  • Zopakujeme téma dnešního sdílení.
  • Společný rituál zapálení ohně je plynulým přechodem mezi slovy skupiny v hlas jednotlivce, který se proto rozhodne.
  • Co je vysloveno v kruhu, to v kruhu zůstane. Bezpečí a důvěra je základní předpoklad pro hluboké sdílení.
  • Ten kdo chce sdílet, vezme si kámen a sdílí podstatu svých myšlenek, emocí a pocitů, které právě prožívá. A to ať slovy a nebo beze slov. Prostor a čas, po který drží kámen je jeho a nikdo jiný mu do jeho sdílení nevstupuje.
  • Ti, co nesdílí, naslouchají svojí plnou pozorností tomu, kdo sdílí.
  • V průběhu councilu se nedávají zpětné vazby. Požádat o zpětnou vazbu lze po vystoupení z councilu, v prostoru společného sdílení na závěr kruhu.
  • Na závěr kruhu společně stanovíme téma pro další kruh.

Praktická rada, jak se postarat o své emocionální bezpečí mimo mužský kruh. Zvažte prosím, kdy a kde a koho informujete o svém záměru či přítomnosti na mužském kruhu. Tato informace obvykle strhne vlnu otázek, na kterou nemusíte být připraveni.


Poradní kruh podrobně popisuje kniha Cesta poradního kruhu od autorů Virginia Coleová, Jack Zimmermann. V knize se uvádějí čtyři základní záměry poradního kruhu.

Mluvit od srdce,

být tak upřímný, jak jen to člověku pocit vlastního bezpečí v poradním kruhu dovoluje. Také to znamená říkat věci, které opravdu mají smysl a jsou autentické a jde o osobní sdělení. Můžeme si představovat, že slova vycházejí ze středu našeho hrudníku.

Naslouchat od srdce,

tady si můžeme představit, že nasloucháme místem kde máme srdce, středem hrudníku. Při naslouchání pozorujeme své pocity a myšlenky které máme. Nasloucháme-li srdcem mluvčí z toho čerpá sílu a je mnohem pravděpodobnější, že se jeho schopnost vyjadřování ještě zlepší.

Mluvit k věci

Kruh je ideálním prostředím pro vylepšování schopností být výstižný, stručný a nacházet slova a obrazy, jež naše vyprávění a prohlášení oživují.

Spontánnost

Často se stává, že si předem připravujeme svou promluvu, slova která někdo sdílí v nás vyvolávají myšlenky, tím ale klesá naše soustředění na mluvčího. Doporučuje se osvobodit se od potřeby předříkat si svou promluvu předem a mluvit zcela spontánně, čímž se zvýší pravděpodobnost, že běžná mysl ustoupí stranou a nechá zaznít intuitivnější hlas. Výzva ke spontánnosti není ale snadný úkol.

Děkujeme a těšíme se v kruhu.

Muži kruhu

Motto: Jsem kdo jsem a to stačí k tomu, abych byl. Pepek Námořník
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky